Jak powiesić rower na ścianie? Sprawdź, jakie to proste!
Dodane przez      10/30/2023 15:47:54    Komentarze 0
Jak powiesić rower na ścianie? Sprawdź, jakie to proste!

W Twoim mieszkaniu jest za mało miejsca na rower? A może po prostu pora uporządkować garaż i znaleźć jakieś miejsce dla jednośladu? Niezależnie od odpowiedzi warto pomyśleć o tym, aby powiesić go na ścianie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić trochę miejsca, a jednocześnie sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje porządek. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiedni wieszak. Sprawdź, jak powiesić rower na ścianie. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. tego, czym różnią się poszczególne rodzaje mocowań i w jaki sposób zespolić je ze ścianą.

Wieszak pionowy czy poziomy do roweru?

Wieszaki ścienne to bardzo praktyczne, a jednocześnie niedrogie rozwiązanie. Wdrażając je w swoim domu, bardzo łatwo zaprowadzisz porządek, eksponując przy tym swój rower. Co ważne, można na nich przechowywać niemal każdy model, a nie tylko ten z lekką ramą. Gabaryty jednośladu, a w szczególności jego ciężar, powinny być jednak kluczowe przy wyborze odpowiedniego mocowania. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo zerwania. Podczas zakupów zwróć więc uwagę na maksymalne obciążenie danego produktu. Do wyboru masz przede wszystkim wieszaki pionowe oraz poziome, które różnią się pod względem sposobu mocowania roweru – oba rozwiązania znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Wieszak pionowy

Budowa wieszaka pionowego jest bardzo prosta. Składa się on z haka do zawieszania koła oraz podstawki do oparcia opony. Mocowanie tego typu podtrzymuje rower za przednie koło. Znajduje się on więc w pozycji pionowej, skąd też wzięła się nazwa tego wieszaka. Nie jest to zbyt wygodne, jeśli chodzi o zakładanie i zdejmowanie sprzętu, warto jednak rozważyć ten sposób wtedy, kiedy na ścianie jest mało miejsca. Dodatkową zaletą jest też to, że przytwierdzenie jest dość stabilne. Nie ma zatem mowy o ewentualnym zabrudzeniu bądź uszkodzeniu ściany. Przy wyborze odpowiedniego modelu takiego wieszaka warto zadbać o to, aby hak był powleczony tworzywem sztucznym lub gumą. Ochroni to obręcz przed porysowaniem.


Wieszak na rower

 

Wieszak poziomy

Gdy na ścianie jest więcej miejsca, to zdecyduj się na wieszak poziomy. Jego konstrukcja pozwala podtrzymywać rower za ramę. Dzięki temu jest on znacznie wygodniejszy w użytkowaniu – chodzi tutaj w szczególności o łatwiejszy dostęp. W tym przypadku szybko i bez zbędnego wysiłku zdejmiesz rower w razie potrzeby. Niestety to rozwiązanie nie stabilizuje koła. W efekcie bardzo łatwo o zabrudzenie, a nawet zadrapanie tynku. Możesz tego jednak uniknąć, montując na ścianie płytę ochronną. W naszym sklepie znajdziesz też wieszak, który ma składany pałąk. Minimalizujesz dzięki niemu niebezpieczeństwo związane z przypadkowym zaczepieniem.

Jak powiesić rower na ścianie?

Skoro się tutaj znalazłeś, to zapewne zdecydowałeś się powiesić rower na ścianie i teraz zastanawiasz się nad tym, jak się do tego zabrać. Wbrew wszelkim pozorom to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie, że będziesz postępował według krótkiej instrukcji, którą umieściliśmy poniżej.

Krok 1 – wybierz miejsce

Na początek wybierz miejsce, w którym ma być zamocowany Twój rower. Nie może być ono jednak przypadkowe. W takiej sytuacji istniałoby duże ryzyko, że po jakimś czasie sprzęt zacząłby zawadzać. Zdecyduj się więc na coś ustronnego. Najlepiej nadaje się do tego garaż, piwnica, przestrzeń pod schodami lub też korytarz. Złym wyborem jest natomiast lokowanie jednośladu w salonie czy sypialni. Są to miejsca, w których życie płynie dość aktywnie. Doskonale, jeśli uda Ci się znaleźć jakąś niezagospodarowaną ścianę. Rozplanuj, w którym miejscu ma być zamocowany wieszak. Zwróć przy tym uwagę na to, aby rower zajmował jak najmniejszą przestrzeń. Nie może również z niczym kolidować. Powinien wisieć tak, abyś swobodnie mógł otwierać drzwi, okna, szafy, czy też korzystać ze znajdujących się w pobliżu urządzeń. Miejsce to nie powinno także znajdować się zbyt wysoko. Wówczas utrudniłoby to zawieszanie i zdejmowanie roweru.

Krok 2 – wybór mocowania

Wybrany przez Ciebie wieszak musi być odpowiednio przymocowany. Wówczas masz gwarancję, że nie urwie się pod ciężarem roweru. Nie musisz martwić się tym, czym przymocujesz go do ściany. Większość zestawów wyposażona jest już w specjalne wkręty mocujące. Dopasowane są one tak, aby wytrzymać ciężar jednośladu. Jedyne, o co musisz zadbać, to odpowiednie kołki rozporowe. 

Pamiętaj, aby ich średnica dopasowana była do średnicy wkrętów. Długość i rodzaj należy natomiast dobrać do materiału, z którego wykonana została ściana. Przyjmuje się, że w przypadku bloczków silikatowych wystarczy zaledwie 2 cm długości. Beton i cegła wymagają z kolei podwojenia tej wartości. W tym wypadku zdecyduj się więc na 4 cm kołek. Jeśli ściana wykonana została z pustaków, to powinieneś wybrać kołki o rozparciu czterokierunkowym. Do betonu komórkowego najlepiej natomiast dobrać kołki nylonowe, których średnica wynosi co najmniej 6 mm.

Krok 3 – montaż wieszaka

Miejsce oraz rodzaj mocowania wybrane, a więc pora przejść do przytwierdzenia wieszaka. Na początek wyznacz miejsce, w którym mają znaleźć się otwory. Zrób to bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że nie będą one pasowały do rozstawu zawieszek. Najlepiej więc zaznaczyć na ścianie miejsce mocowania pierwszego kołka, a następnie odmierzyć rozstaw i zaznaczyć kolejne punkty.

Dopiero gdy masz pewność, że zrobiłeś to prawidłowo, możesz przystąpić do wiercenia. Najpierw wykonaj niewielkie zagłębienie punktakiem. Ułatwi Ci to ustawienie wiertła. Gdy już to zrobisz, sięgnij po wiertarkę i wywierć odpowiedni otwór. Nie zapominaj o tym, aby na końcu usunąć z niego wszelkie pozostałości. 

Kolejnym krokiem jest włożenie kołka. Powinieneś poczuć przy tym lekki opór. Jeśli tak nie jest, to warto rozważyć zmianę mocowania na takie o większej średnicy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz też delikatnie wbić kołek głębiej za pomocą młotka. Gdy już to zrobisz, przyłóż wieszak i zamocuj go wkrętami mocującymi. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności, to nie pozostaje już Ci nic innego, jak powiesić rower na ścianie i cieszyć się uporządkowanym wnętrzem.

Pamiętaj, aby dokładnie rozważyć, gdzie powiesić rower. Ważne jest, aby miejsce było odpowiednie zarówno pod względem dostępu, jak i funkcjonalności. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z codziennym użytkowaniem. Teraz, gdy wiesz, jak powiesić rower na ścianie, możesz cieszyć się uporządkowaną przestrzenią i wygodnym dostępem do swojego jednośladu. Montaż wieszaka na rower to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce i utrzymać porządek w Twoim domu lub garażu.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj by dodać komentarz